Рецепти
Пудинг од брусница и портокал Ана Ристеска

Овој сиров вегански пудинг од портокал и брусница е брз, лесен и неодоливо вкусен. Здрав десерт со малку шеќер кој е одличен избор ако треба да подготвите нешто во последен момент

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Сок од портокал(1 Чаша)

Брусница(свежи или замрзнати 2 Чаши)

Авокадо(2 )

Мед(1 Супена лажица)

Ѓумбир(мелен 1 Супена лажица)

Екстракт од ванила(1 Кафена лажица)

Цимет(1 Кафена лажица)

Морско оревче(1/2 Кафена лажица)

Рендана кора од портокал(1/2 Кафена лажица)

Хималајска сол(1 Прстофат)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 10 минути

  1. Ставете ги сите состојки во блендер и блендирајте 30 секунди до 1 минута. Можете да го послужите веднаш или оставете да се олади во фрижидер.
  2. Послужете го со рендана кора од портокал.
Банана лепче
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Пилешки дроб и срца
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Вкусна димена салама
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Ѓевречиња од мелено месо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: