Рецепти
Пуслици со какао Ана Ѓорова

Класичните пуслици со додатен чоколаден вкус што нема да ве остават рамнодушни

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Шеќер во прав(250 Грама)

Белка од јајце(4 )

Масло(за плехот )

Брашно(за плехот )

Сол(1 Прстофат)

Хопла(2 Децилитри)

Какао(20 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 150 минути

  1. За пуслиците: со миксер изматете ги белките со прстофат сол во цврст снег. Постепено додавајте го, со непрекинато матење, шеќерот во прав.
  2. Со помош на готварски шприц, формирајте ги пуслиците и ставајте ги врз намастен и набрашнет плех, со тоа што ќе внимавате да се доволно одвоени една од друга.
  3. Печете ги во загреана рерна на 75°C два часа, па оставете ги да се оладат.
  4. За филот: хоплата изматете ја со миксер и постепено додавајте го какаото.
  5. Пуслиците внимателно извадете ги од плехот, филувајте ги со какаото и поклопете ги, па послужете ги во хартиени кошнички по желба.
Слатко од вишни
Шери бомбици
Локум бомбици
Колач од тиква
Десерт кус-кус
Џем од капини
Мармалад од јаболки
Торта со суво овошје и костени
Торта со чоколадо и мармалад
Торта со вишни
Сутлијаш со банана
Абисински колач
Бомбици со слатко од смокви
Чоколадни тартуфи
Лимон ролат
Кокосови бомбици со портокал
Зебра торта (посно)
Бисквит торта со киви и банани
Торта со слатко од зелени смокви
Мостарска алва
Малбо колач
Лешник карамел бомбици
Фаџ со суви смокви
Мини палачинки со крем
Карамелизирани смокви
Браунис со банани
Овошно желе со јогурт
Колачиња со ѓумбир и чоколадо
Панцероти од чоколадо
Торта со фил од чоколадо и лимон

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: