Рецепти
Пуслици со ореви Ана Ристеска

Француски рецепт за пуслици со ореви кој сигурно ќе ви се допадне

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Белка од јајце(120 грама или 4 белки )

Шеќер(240 Грама)

Мелени ореви(300 Грама)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 100 минути

  1. Ставете ги белките и шеќерот во тавче.
  2. Уклучете ја ринглата и матете ги белките додека не достигнат температура од 6о степени.
  3. Сипете ја смесата во сад со електричен миксер и матете околу 10 минути.
  4. Додајте ги оревите и матете со дрвена лажица.
  5. Со мала лажичка земете од смесата и формирајте ги целуфките на тава која е обложена со хартија за печење.
  6. Печете ги во загреана рерна на 110 степени околу 1 час и 15 минути.
Пуслици со ореви
Дроб во кошулица
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Динстани јунешки ребра
Динстано месо со печурки
Лут зелник
Лазањи со болоњезе сос
Овошна векна
Тарт со вишни
Интегрален колач од јаболки
Кростата од бадеми со мармалад
Потпечена зелка со наут
Тарт со праз
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Пита со кисела зелка
Чоколадни кроасани
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Филе Велингтон
Ленени погачици
Печен ослиќ со брокула
Селско месо со чадено свинско
Свинско со праз
Лимон-колач
Руски колач со афион
Туткана гибаница
Крем чорба од зеленчук
Пикантно свинско
Пита масленица
Куглов погача со сирење

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: