Рецепти
Ролат со кокос Ана Ѓорова

Вкусен десерт што е одличен за по ручекот со шолја кафе

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Мелени бисквити(250 Грама)

Шеќер во прав(500 Грама)

Какао(1-2 Супени лажици)

Млеко(2-3 Чаши)

Кокос(250 Грама)

Жолчка од јајце(2 )

Маргарин(150 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 35 минути

  1. Бисквитите се мелат и се ставаат заедно со 250 шеќер во прав и какаото во сад.
  2. Потоа постепено се додава млекото (прво додајте 2 чаши, а доколку смесата е многу цврста, додајте уште 1 чаша млеко). Измешајте и оставете ја смесата настрана.
  3. Во друг сад измешајте ги кокосот, останатите 250 г од шеќерот во прав и маргаринот, па додајте 2 жолчки и замесете убава смеса. Откако убаво ќе ја измешате, ставете ја настрана.
  4. Земете ја црната смеса и ставете ја на работна маса врз алуминиумска фолија за да не се лепи.
  5. Расплескајте ја и расукајте ја во правоаголна форма, па врз неа ставете ја белата смеса.
  6. Белата смеса исто така расплескајте ја колку што е црната коцка, па двете заедно завиткајте ги во ролат.
  7. Ролатот ставете го во фрижидер да се стегне, потоа исечете го на парчиња и послужете.
Посни колачи со локум
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пита со карамелизирана тиква
Евтин колач со јаболко (посно)
Колач со круши и бадеми
Цимет ѕвездички
Интегрален колач од јаболки
Торта фантазија
Ролат со кокос
Расолница
Куглов со ореви и чоколадо
Чоколадни кроасани
Рум касато
Торта со цели печени јаболки
Посен колач со јаболко и банана
Кокос коцки
Колач со јаболко
Колач со три слоја
Бели колачиња (посно)
Урма торта со ореви
Посен куглов со суво овошје
Таан баклава
Печени пирошки
Колач со јаболки и ореви
Англиска пита со бадеми
Вештерски прсти
Чоколадна парфе торта со ореви

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: