Рецепти
Ролат со ореви Ана Ристеска

Едноставно и вкусно. Со него ви предлагаме да се напиете суво бело вино

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Шеќер во прав(250 Грама (за ролатот) )

Мелени ореви(250 Грама (за ролатот) )

Црно чоколадо(40 Грама (за ролатот) )

Путер(125 Грама (за филот) )

Шеќер во прав(100 Грама (за филот) )

Рум(2 Супени лажици (за филот) )

Јајце(2 )

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 20 минути

  1. Започнуваме со подготовка на смесата за ролат. Јајцата ги кршиме, белките ги ставаме во сад за матење, а жолчките во длабок сад.
  2. Во садот со белките го додаваме шеќерот во прав и матиме со миксер. Кога ќе се соеднинат ги додаваме оревите. Матиме со миксерот додека смесата не се соедини.
  3. Чоколадата искршена на парчиња ја топиме во тенџере на оган. Ја додаваме во садот со смесата од белки. Мешаме со лажица додека не се соедини.
  4. Започнуваме со подготовка на филот. Во садот со жолчките ги додаваме путерот, шеќерот во прав и румот. Матиме со миксер додека филот не стане пенест.
  5. Смесата за ролатот ја ставаме на најлонска фолија намрсена со масло. Ја расплескуваме во правоаголна форма и премачкуваме со филот. Со помош на фолијата виткаме ролат. Го свиткуваме ролатот во фолијата и го ставаме во замрзнувач. Изладениот ролат го вадиме од фрижидер, ја отстрануваме фолијата и го сечеме на парчиња.
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Сусам топчиња
Тава со брокула и прокељ

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: