Рецепти
Салата од буковки и павлака Ана Ѓорова

Вкусна, кремаста салата како додаток со разни печива и јадења

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Свежите буковки се варат на оган во тенџере со вода околу 15-20 минути.
  2. Се ставаат под млаз ладна вода да се исплакнат, се цедат и се оставаат да се оладат.
  3. Потоа се сечкаат, се посолуваат по вкус, се доаваат сусам и ореви и на крај киселата павлака и салатата убаво се меша.
Кнедли од компири
Посни бомбици со портокал
Полнети проја погачки
Бела чорба
Двоен солен ролат
Мухалебија
Домашна гужвана пита
Куглов колач со јогурт
Полнети мафини со мармалад
Меден ролат
Свечена слоевита салата
Крокети со праз
Прелив од боровинки
Розички од јаболки
Колач од стар леб и јаболки
Пекарски земички
Ролат со афион
Грчка супа со лимон и пилешко месо
Колач од банани со чоколада
Салата со јајца, грашак и месо
Гурмански палачинки
Кростата со рикота и чоколадо
Лиснати ролнички со кромид и сланина
Полнети солени корпички
Пита со фил од компир (посно)
Чоколадни бомбици со џем и слатко
Коцки од компир
Лепчиња со тиква (посно)
Пита со коприва и праз
Солени колачиња со сончоглед и сусам

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: