Рецепти
Салата од миризливо овошје Ана Ристеска

Овој рецепт е лесен за подготовка и освежителен за летните периоди

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Диња(1 средна големина )

Банана(300 Грама)

Шеќер во прав(300 Грама)

Сок од ананас(1 Супена лажица)

Компот од вишни(1 Супена лажица)

Бело вино(1 Чаша)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 20 минути

  1. Избраното овошје убаво се мие и се чисти.
  2. Потоа се сече на поситни коцки.
  3. Се става во садот за служење.
  4. Се посипува со шеќер.
  5. Потоа се прелева во сокот ( или со рум ), со виното и убаво се поклопува – за да не изветрее мирисот.
  6. Потоа се чува во ладилник додека потполно не олади, бидејќи салатата се служи ладна.
Макало од кисело млеко
Медитеранска паста салата
Крем салата со сирење и шампињони
Ориз салата со павлака
Крем салата со модри патлиџани
Бела салата
Салата од зелка и целер
Кремаста салата со бело вино
Салата со рукола и модар патлиџан
Салата од буковки и павлака
Овошна салата со мед и ореви
Мароканска салата од портокал
Компир салата со сенф
Макарони салата со туна и ленено семе
Салата со млад компир и сланина
Овошна салата со ореви
Ладна салата од грав
Салата од бело месо и ориз
Пилешка салата со цвекло
Салата од миризливо овошје
Урда салата со краставици
Салата од макарони со кисели краставички и сирење
Грил-салата
Компир салата со јогурт
Салата со говедско месо
Салатa со пченка ( Sałatki z kukurydzą )
Салата со ориз, туна и тиквички
Компир салата
Лесна салата од тестенини
Тирокафтери

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: