Рецепти
Салата со макарони, сланина и зеленчук Ана Ѓорова

Вкусна и гурманска салата што може да ја подготвите за прилог со месо

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Макарони(ситни 250 грама )

Пченка во конзерва(250 Грама)

Димена сланина(250 Грама)

Кашкавал(250 Грама)

Црвена пиперка(1 )

Зелена пиперка(1 )

Краставица(1 свежа или 3-4 кисели )

Кисела павлака(200 Милилитри)

Мајонез(100 Милилитри)

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Макароните сварете ги во зовриена и посолена вода, па откако ќе се сварат, исплакнете ги со ладна вода и исцедете ги.
  2. Пченката исцедете ја од течноста.
  3. Преостанатите состојки ситно исечкајте ги.
  4. Краставицата се цеди од течноста што ќе ја пушти – се витка во завиткана крпа, па се додава во макароните.
  5. Павлаката и мајонезот се мешаат и се зачинува со бибер.
  6. Во садот со макарони се додаваат сите состојки, се посолува, па се додава павлаката со мајонезот.
  7. Салатата убаво измешајте ја и ставете ја во фрижидер да се олади пред да ја послужите.
Банана залчиња
Дроб во кошулица
Овесни барови со јаворов сируп
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Посна сарма со праз и шампињони
Филе Велингтон
Печен ослиќ со брокула
Селско месо со чадено свинско
Ролат со цимет и суво грозје
Чоколадни бомбици со авокадо
Блага тиква со мед и ореви (посно)
Јагнешка чорба
Солени бомбици од сирење
Пита со јајца и кајмак
Печен ролат од свинско каре
Торта со печурки
Полнети телешки шницли
Крокети од полнети јајца
Банана бомбици со гранола
Солен колач праз и сирење
Домашен крем од кикирики
Лажни лазањи со зелка и колбаси
Кифли со виршла и кашкавал
Романски качамак
Чоколадни коцки со црн грав
Вегетаријански лазањи
Солена пита со маслинки
Полнет леб
Печена скуша (посно)
Тава пилешко со бешамел сос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: