Рецепти
Салата со рукола и модар патлиџан Ана Ѓорова

Свежа салата од модри патлиџани во комбинација со сирење и рукола што е одлична и за лесна вечера или ручек

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Модар патлиџан(2 средни )

Домат(2 )

Рукола(150 Грама)

Фета сирење(100 Грама)

Кашкавал(100 Грама)

Маслиново масло(4 Супени лажици)

Суво нане(1 Кафена лажица)

Лимон(1 )

Балсамико оцет(2 Супени лажици)

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Модрите патлиџани исечете ги на тенки кругови и посолете ги. Оставете ги врз цедалка да постојат околу 1 час.
  2. Потоа исушете ги и пржете ги во тава со масло. Редете ги врз салфетка за да се исцедат од вишокот маснотија.
  3. Во чинија измешајте ги модрите патлиџани со исечканите домати, сирењето и кашкавалот на коцки.
  4. Во друг мал сад измешајте ги маслото, сокот од 1 лимон, нането (или свежо нане ситно сечкано), сол, бибер и по желба оцет балсамико.
  5. Прелијте ја салатата и послужете.
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Благи кифлички со вино
Ѓевречиња од мелено месо
Ленени погачици
Зелка на грчки начин
Топчиња од зеленчук
Чоколадни брауни од тиква
Печен ослиќ со брокула
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Салата со праз и сирење
Рум касато
Ролат со цимет и суво грозје
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Чоколадни бомбици со авокадо
Резанки од палачинки
Торта со цели печени јаболки
Пилешко со брокули и соја сос
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Посен колач со јаболко и банана
Шеќерни јаболки
Мариниран ослиќ (посно)
Кекси со лешници
Сос од грав и лук

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: