Рецепти
Салата со соја и шампињони Ана Ѓорова

Интересен рецепт што може да го подготвите како главен оброк или гарнир со омиленото јадење

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Во сад се става да врие вода, се додава вегета по вкус и се ставаат коцките соја. Се варат додека да омекнат, околу 20 минути.
  2. Се ставаат во цедалка да се исцеди целата течност и се сечкаат на мали парчиња, а во меѓувреме се сечкаат и шампињоните.
  3. Во тавче со масло се ставаат соините коцки да се пропржат околу 5 минути, се додаваат и шампињоните и заедно се пржат додека да заруменат.
  4. Се додаваат вегетата, солта, биберот и ориганото по вкус, се меша додека да се соедини и се остава да се олади.
  5. На крај се додава кечапот, се промешува убаво и се сервира во чинија.
Салата со соја и шампињони
Пита со блитва и со коприва
Посни крокети со спанаќ
Пита со карамелизирана тиква
Чорба без масло
Крокети од тиква и пармезан
Тарт со праз
Вегетаријански плескавици
Посна сарма со праз и шампињони
Топчиња од палента
Топчиња од зеленчук
Чоколадни бомбици со авокадо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Шеќерни јаболки
Сос од грав и лук
Блага тиква со мед и ореви (посно)
Праз во рерна со козјо сирење
Печен карфиол со сладок компир
Похувани буковки
Ќофтиња од карфиол
Салата со карфиол и маслинки
Крем чорба од зеленчук
Топчиња со блитва
Чорба со блитва и кисела павлака
Проја мафини со брокула
Чорба со кисели краставички
Овесни колачиња со цимет и мед
Мафини со рибизли
Чорба со шампињони и кисела павлака

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: