Рецепти
Салата со урда и праз Ана Ѓорова

Брза, лесна и вкусна крем салата

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Урда(250 Грама)

Праз(половина страк )

Ореви(6 )

Павлака(6 Супени лажици)

Сол

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 20 минути

  1. Оревите исчистете ги и јатките исечкајте ги на ситни парченца (може и да ги истолчите).
  2. Во сад ставете ја урдата и посолете ја по желба.
  3. Празот ситно исечкајте го и додајте го во садот со урдата.
  4. Во садот додајте ги и оревите и павлаката, па целата смеса се меша додека да се соединат состојките.
  5. Салатата ставете ја во фрижидер и сервирајте ја оладена.
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: