Рецепти
Селско месо со чадено свинско Ана Ѓорова

Вкусен ручек од свинско месо со праз, печурки и суви пиперки. Послужете го со чаша вино и уживајте.

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Свинско месо(чадено 1 кг може и пилешко, телешко )

Маринирани шампињони(1 тегла )

Морков(4 )

Праз(3 страка )

Целер(1 Главица)

Ловоров лист(3 )

Бело вино(200 Милилитри)

Вода(200 Милилитри)

Сува везена црвена пиперка(5-6 )

Вегета

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 90 минути

  1. Празот исечкајте го со морковот, целерот, сувите пиперки и ставете ги да се пропржат во тава со масло.
  2. Откако ќе омекнат, додајте ги печурките и пржете уште 10-тина минути.
  3. Во друга тава пржете го месото на силен оган (претходно исечкајте го на коцки), зачинете го и додајте го во претходната смеса.
  4. Се истураат заедно во тавата за печење, се додава виното и 200 мл вода.
  5. Зачинете и покријте ја тавата со фолија, па печете го јадењето во рерна на 200 степени околу 40 минути.
  6. Извадете го од рерна и прелијте го со тенка запршка (на малку масло пржете една лажица брашно и додајте една лажица црвен пипер), вратете ја тавата во рерна и печете без фолија додека да фати коричка.
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Весела торта
Тарт со џем од малини
Дроб во кошулица
Пита со блитва и со коприва
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Пита со карамелизирана тиква
Динстано месо со печурки
Лут зелник
Лазањи со болоњезе сос
Тарт со вишни
Кнедли од џигер
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Пита со кисела зелка
Пача
Триаголници со јаболки и ореви
Посна сарма со праз и шампињони
Домашна пита со зелка (посно)
Тробоен куглов
Селско месо со чадено свинско
Свинско со праз
Печени компири со говедско месо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Кокос коцки
Лимон-колач
Штрудлички со јаболко (посно)
Туткана гибаница

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: