Рецепти
Шарени корпи со крем Ана Ѓорова

Декоративни, непечени колачиња што се погодни за секакви пригоди

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Мелени бисквити(500 Грама)

Шеќер во прав(500 Грама)

Маргарин(2 коцки )

Какао(8 Супени лажици)

Млеко(18 Супени лажици)

Еурокрем(500 Грама)

Јајце(2 )

Шеќер(2 Супени лажици)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 35 минути

  1. Во сад се ставаат бисквитите, шеќерот во прав, 1 коцка маргарин, млекото и какаото. Целата смеса добро се меша и се замесува.
  2. Од смесата што ќе се добие, се прават топчиња и се ставаат во силиконски корпички да се оформат.
  3. Се прави фил од еурокремот, јајцата, 1 коцка маргарин и 2 лажици шеќер. Убаво се меша додека да се добие кремаста смеса.
  4. Смесата се става во слаткарски шприц и со неа се полни внатрешноста на корпите, се декорираат по желба и се ставаат во фрижидер да се стегнат.
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: