Рецепти
Шеќер паре Ана Ристеска

Стар десерт по рецептот на баба кој ќе ве врати во детството

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Маргарин(250 Грама)

Кокосово брашно(100 Грама)

Јајце(1 )

Шеќер(100 Грама + 1 Килограм за шербетот )

Масло(150 Милилитри)

Млеко(100 Милилитри)

Прашак за печиво(1 )

Брашно(500 Грама)

Вода(1 Литар)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 40 минути

  1. Во тенџере на оган го топиме маргаринот и го ставаме во длабок сад. Ги додаваме брашното, шеќерот, прашокот за печиво, кокосовото брашно, маслото и млекото.
  2. Јајцето го кршиме и го додаваме во садот. Со рака ги месиме состојките додека не се соединат во тесто. По потреба за да добиеме средно тврдо тесто наросуваме брашно.
  3. Од тестото на набрашнета работна маса со сукалка развлекуваме кора. Со калап од кората вадиме тркалезни форми и ги редиме на правоаголна тава за печење бр.38.
  4. Тавата ја ставаме во рерна, печеме на 30 минути на 190 степени и ја вадиме од рерна.
  5. Започнуваме со подготовка на шербетот. Во тенџере на оган ги ставаме шеќерот и водата и вариме додека шербетот на ја добие потребната густина.
  6. Со црпалка изладените колачи ги преливаме со топлиот шербет. Откако ќе го впијат шербетот и ќе се изладат ги служиме на чинија.
Ќофтиња со пилешко и пармезан
Фетучини со песто сос
Фритата со домат, туна и сирење
Чорба од пилешки гради
Турски ѓевречиња (посно)
Полнети мисиркини гради
Свински кременадли со сос од шампињони
Џем од капини
Мармалад од јаболки
Чорба со печурки и чадена сланина
Печена скуша (посно)
Макарони со чадено месо
Ориз салата со павлака
Пилешки крилца во сос од пиперки
Пилешки копани со сос од бело вино
Ролати од пилешки копани
Холандска пита
Мисиркини шницли во ароматичен сос
Малбо колач
Лешник карамел бомбици
Фаџ со суви смокви
Земички со лук
Мини палачинки со крем
Полнети шампињони
Овошно желе со јогурт
Палачинки со спанаќ и кашкавал
Брза пита со блитва и сирење
Крем чорба од компири со сланина
Тиквички на милански начин
Домати со пармезан во рерна

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: