Рецепти
Штангли со костен и чоколадо Ана Ѓорова

Вкусен, непечен десерт што ќе ви биде омилен

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Мелени бадеми(лупени 100 Грама)

Мелени бисквити(50 Грама)

Костен(200 грама лупени и мелени )

Слатка павлака(150 Милилитри)

Еурокрем(2 Супени лажици)

Ванилин шеќер(2 Пакувања)

Рум(2 Супени лажици)

Цимет(1 Супена лажица)

Црно чоколадо(150 Грама)

Масло

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Во сад за матење ставете ги костените, претходно лупени и сомелени, па додајте ги мелените и лупени бадеми, мелените бисквити, еурокремот, ванилиниот шеќер, циметот, румот и 100 мл слатка павлака.
  2. Смесата измесете ја со рака и расплескајте ја на алуминиумска фолија намастена со масло, па ставете ја во четвртаст калап.
  3. Чоколадото искршете го на парчиња и со 2 лажици масло растопете го во тенџере на оган.
  4. Додајте ја преостанатата слатка павлака и мешајте додека преливот ја добие потребната густина.
  5. Чоколадниот прелив нанесете го врз претходно подготвената смеса. Одозгора може по желба да наросите чоколадни трошки.
  6. Колачот ставете го да се лади во фрижидер минимум 30 минути пред да го послужите.
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Сусам топчиња
Тава со брокула и прокељ

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: