Рецепти
Сикма Ана Ѓорова

Турски рецепт за домашни тортиљи со вкусен сос од сирење и магдонос

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(500 грама за тортиљите )

Сол(1 лажичка за тортиљите )

Вода(малку колку да се замеси тестото )

Кромид(4 Главици)

Магдонос(2 Китки)

Кравјо сирење(400 Грама)

Вегета

Сол

Кари во прав

Бибер

Суво оригано

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 45 минути

  1. Се замесува тесто од брашното, солта и водата.
  2. Од тестото веднаш се прават 8 еднакви топчиња, секое топче се расукува во круг.
  3. Откако ќе се расукаат сите топчиња, се загрева малку масло во тавче и се печат тортиљите од двете страни, како за палачинки.
  4. Штом ќе се испечат сите тортиљи, се тргаат настрана и се подготвува филот: најпрво се сечкаат главиците кромид на коцки и се пржат во тава со малку маслиново масло.
  5. Кога ќе омекне кромидот, се додаваат ситно сечканиот магдонос, се меша, па се зачинува со вегета, сол, бибер, кари и оригано.
  6. Добро се промешува, па се додава кравјото сирење, исечено на парчиња.
  7. Смесата се трга настрана и добро се промешува, па секоја тортиља се филува со смесата и се витка како палачинка.
  8. Се служи со чаша ладен ајран.
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Туна ќофтиња
Пилешко во павлака
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Салата со праз и сирење
Резанки од палачинки
Ќофтиња од карфиол
Пилешко рижото со грашок
Салата од брокула со прелив од јогурт
Мафини со јајца и зеленчук
Меки чоколадни бомбици
Сикма
Полнети печурки со лук и магдонос
Крап на кромид (посно)
Палачинки со спанаќ и кашкавал
Птичјо гнездо
Пикантни шпагети со модар патлиџан
Похувани пиперки со туна и ориз
Школки во путер
Овошна салата со мед и ореви
Пржен пинџур
Макарони салата со туна и ленено семе
Колачи со банана и ленено семе
Ќофте од спанаќ
Ориз со ананас
Ледени банани
Снежни конуси од лимон
Здрава каша
Доматна чорба со црвена леќа

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: