Рецепти
Солена пита со маслинки Ана Ѓорова

Лесна и вкусна пита што е одлична за секакви пригоди

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(5 )

Млеко(300 Грама)

Масло(200 Милилитри)

Брашно(900 Грама)

Прашак за печиво(1 Кафена лажица)

Сол

Црни маслинки(200 г несолени, исчистени од семки и исечкани )

Сирење(200 Грама)

Сусам(100 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Јајцата добро изматете ги со миксер, како за торта.
  2. Откако ќе ги изматите, додајте го млекото и маслото, промешајте, па додајте го брашнотот измешано со печивото и добро соединете ги состојките.
  3. Сирењето иситнете го, а маслинките исечкајте ги на половинки, додајте ги во смесата и промешајте.
  4. Смесата истурете ја во намастен огноотпорен сад и посипете со сусам (може да ја ставите и во куглов калап, намастен, посипан со сусам, па после да ја ставите смесата над сусамот).
  5. Се пече во рерна на 200 степени, околу 45 минути.
Солен колач праз и сирење
Овошен колач
Кесадии со туна
Домашен крем од кикирики
Парена торта со јаболки и ореви
Паштета од хељда
Бајадера од урми и кикирики
Пита со маслинки и печурки
Шпагети во мексикански сос
Кнедли од компири
Посни бомбици со портокал
Полнети проја погачки
Вафли со боровинки
Канелони со пилешко месо
Бела чорба
Торта со јатки и чоколадо
Растурен омлет со печурки и со гауда
Штангли со костен и чоколадо
Мини палачинки со спанаќ
Пилешка чорба со карфиол
Двоен солен ролат
Ориз со печурки
Мафини со јаболки и моркови
Колач со млеко од соја
Гулаш супа со домати
Крем салата од печени пиперки и фета
Крем салата со пиперки и пршута
Салата од брокула со прелив од јогурт
Риба со жалфија
Фурнаринки со сос од павлака

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: