Рецепти
Солени бомбици со маслинки Ана Ѓорова

Одлично мезе за на вашата трпеза што може да го послужите со омилениот сос

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Пилешки гради(250 Грама)

Сусам(200 Грама)

Мајонез(1 Супена лажица)

Кисела павлака(1 Супена лажица)

Сол

Бибер

Кашкавал(150 Грама)

Фета сирење(200 Грама)

Зелени маслинки(без семка 12 )

Брашно(150 Грама)

Јајце(2 )

Коцка за супа-пилешка(1 )

Кисели краставички(5 )

Масло

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Во тенџере со зовриена вода на оган ставете ја коцката супа, наросете црн пипер и варете ги пилешките гради.
  2. Свареното пилешко месо исечкајте го на коцки и измешајте го во сад со ренданиот кашкавал, дробеното фета сирење и сечканите кисели краставички на коцки.
  3. Во садот измешајте ги мајонезот и киселата павлака, посолете и промешајте.
  4. Смесата продолжете да ја месите со рака, земете од смесата, расплескајте ја на едната дланка, на средината ставете една маслинка и формирајте топче.
  5. На истиот начин формирајте ги сите топчиња и наредете ги на чинија.
  6. Валкајте ги бомбиците прво во брашно, па во изматените јајца и сусамот и пржете ги во тава на оган со поголема количина загреано масло.
  7. Откако ќе поруменат од сите страни, ставете ги врз салфетка во чинија да се исцедат од вишокот маснотија.
  8. Послужете ги со сос по желба или со мешавина од мајонез и павлака.
Банана лепче
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Туна ќофтиња
Здрава проја со тиквички
Посни колачи со локум
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Пилешки дроб и срца
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Овесни барови со јаворов сируп

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: