Рецепти
Солени крофни Ана Ѓорова

Одлични за појадок, а може да ги комбинирате со омилените солени состојки

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(300 Грама)

Вода(150 Милилитри)

Шеќер(1 Супена лажица)

Малтекс(1 Кафена лажица)

Квасец(1/2 )

Сол(1 Кафена лажица)

Сода бикарбона(1 Кафена лажица)

Белка од јајце(1 )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути + околу 1 и пол час за тестото да стаса

  1. Квасецот растопете го во млаката вода.
  2. Во сад измешајте ги брашното, солта, шеќерот и малтексот, па додајте го растопениот квасец и замесете меко тесто.
  3. Тестото покријте го и оставете го да стасува околу 1 час.
  4. Потоа поделете го на 8 еднакви топчиња и повторно оставете ги да стасаат.
  5. Со набрашнет прст направете дупка на средината од секое топче и формирајте крофна со дупка во средината.
  6. Потоа по 2-3 од крофните ставете ги во 3 л зовриена вода со сода бикарбона во тенџере на оган околу 1 минута.
  7. Ставете ги да се сушат врз крпа како што ќе ги вадите од тенџерето.
  8. Потоа префрлете ги во намастен плех и премачкајте ги со белки, па наросете ги со семки по желба.
  9. Печете ги во веќе загреана рерна на 180 степени околу 20-тина минути или додека убаво заруменат.
Овошен киноа појадок
Овесни палачинки со банана
Здрава проја со тиквички
Овесни колачиња
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Ленени погачици
Палачинки од сладок компир
Утринска каша од овес и чиа
Корнфлекс пита
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје
Проја мафини со брокула
Солени крофни
Мафини со рибизли
‘Ржан леб со семки од тиква
Полнети проја погачки
Вафли со боровинки
Растурен омлет со печурки и со гауда
Мини палачинки со спанаќ
Двоен солен ролат
Мафини со јаболки и моркови
Омлет со печурки и чадена сланина
Кифли со виршла и кашкавал
Домашна гужвана пита
Куглов колач со јогурт
Тесто без јајца
Воден бурек
Пекарски земички
Мафини со јајца и зеленчук
Печурки со спанаќ и пилешко

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: