Рецепти
Сос од домати со пиперки Ана Ѓорова

Домашен сос од домати со пиперки за вашата зимница

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Домат(2 Килограми)

Црвена бабура(4 )

Кромид(1 Главица)

Чили пиперка(1 )

Каранфилче(8 )

Оцет(2 Децилитри)

Сол(1 Прстофат)

Шеќер(1 Прстофат)

ПОДГОТОВКА

За подготовка на овој рецепт се потребни помалку од 3 часа

  1. Исечкајте ги доматите, бабурите и кромидот и варете ги на умерена температура заедно со каранфилчето околу два часа, без долевање на вода.
  2. Потоа испасирајте го зеленчукот и продолжете со варење.
  3. Додајте оцет, сечкани луто пиперче и сосема малку сол и шеќер. Варете половина час за да се згусне.
  4. Откако сосот ќе се свари, распоредете го во тегли и оставете да се олади.
  5. Откако ќе се олади сосот, затворете ги теглите и чувајте го на темно и ладно место.
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Сусам топчиња
Тава со брокула и прокељ
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: