Рецепти
Супа од моркови со гриз Ана Ѓорова

Едноставно и вкусно домашно предјадење

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Морков(4 со средна големина )

Масло

Гриз(2 Кафени лажици)

Сол

Бибер

Магдонос

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 45 минути

  1. Морковите изрендајте ги и пржете ги во тенџере со една лажица масло.
  2. Откако малку ќе се пропржат, полијте малку вода и динстајте додека се свари морковот.
  3. Кога водата ќе испари, смесата измешајте ја во миксер и додајте уште еден литар вода.
  4. Откако водата ќе зоврие, додајте 2 лажички гриз и варете.
  5. Супата зачинете ја со малку сол, црн пипер и сечкан магдонос.
Кесадии со туна
Паштета од хељда
Пита со маслинки и печурки
Шпагети во мексикански сос
Канелони со пилешко месо
Пилешка чорба со карфиол
Полнети ролнички со месо и зеленчук
Мафини со јаболки и моркови
Шницли со колбаси
Гулаш супа со домати
Крем салата од печени пиперки и фета
Крем салата со пиперки и пршута
Фурнаринки со сос од павлака
Омлет со печурки и чадена сланина
Свинско печено со печурки
Ролнички со моцарела
Похувани палачинки полнети со пилешко
Јунешки ќофтиња во сос
Крем салата од пиперки и модри патлиџани
Просо со брокула (посно)
Шпанска чорба со леќа
Копани со тарана
Чорба од риба и ракчиња
Далматинска супа од риба
Полнети јајца со кајмак
Паприкаш од скуши (посно)
Пилешко во сос од горгонзола
Кралска паштета
Филипински лумпии
Ѓулбастии со бешамел сос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: