Рецепти
Сусам топчиња Ана Ристеска

Лесен чоколаден десерт со сусам, бисквити и ореви

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Сусам(200 Грама)

Шеќер(250 Грама)

Јајце(2 )

Маргарин(125 Грама)

Бисквити(200 Грама)

Ореви(200 Грама)

Мед(3 Супени лажици)

Какао(3 Супени лажици)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 30 минути

  1. Ситно се кршат бисквитите, а оревите се сечкаат.
  2. Сусамот се пржи во тавче без масло додека не зарумени.
  3. Бисквитите, оревите, сусамот и 3 лажици какао се мешаат во длабок сад.
  4. Во меѓувреме шеќерот и јајцата се топат во тавче на тивок оган. Откако ќе се растопи шеќерот се додаваат маргаринот и трите лажици мед.
  5. Кога сите состојки ќе се изедначат целата смеса се додава во длабокиот сад со бисквитите и останатото и се се меша. Од смесата се формираат топчиња и се декорираат по желба.
  6. Добиените топчиња се ставаат во хартиени модлички.
Сиров чоколаден тарт
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Весела торта
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Колач со круши и бадеми
Оревки
Сусам топчиња
Колачиња зелени елки
Цимет ѕвездички
Овошна векна
Тарт со вишни
Интегрален колач од јаболки
Кростата од бадеми со мармалад
Торта фантазија
Ролат со кокос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: