Рецепти
Свински шницли со павлака и печурки Ана Ристеска

Вкусен ручек кој ќе им биде омилен на сите љубители на месото

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 90 минути

  1. Главицата кромид ситно ја сечкаме на листови. Шампињоните ги сечеме на листови. Лимонот ги цедиме во цедалка.
  2. Во тава на оган со растопениот маргарин ги пржиме шницлите. Посолуваме, наросуваме мелен црн пипер и ги ставаме запржените шницли на чинија.
  3. Во тавата го пржиме исечканот кромид, промешуваме и откако ќе омекне ги додаваме парчињата печурки.
  4. Во садот со киселата павлака налеваме 100 мл вода и промешуваме. Содржината во тавата ја посолуваме, наросуваме мелен црн пипер и го додаваме лимоновиот сок.
  5. Ја тргаме тавата од оган, ја додаваме размешаната павлака и промешуваме.
  6. Во огноотпорен сад ги ставаме шницлите и ги преливаме со сосот од тавата. Го затвораме садот со алуминумска фолија и го ставаме во рерна. Печеме 60 минути на 200 степени. Го вадиме садот од рерна.
  7. Свинските шницли со павлака и печурки го ставаме на чинија за сервирање.
Шери бомбици
Боранија со чедена сланина и компири
Подварок со куркума
Печурки со јајца
Крем супа од тиква и компир
Бурек коцки
Макало од кисело млеко
Печени фалафел ќофтиња со сос
Ќофтиња со пилешко и пармезан
Фетучини со песто сос
Полнето свинско филе
Чорба од пилешки гради
Печурки во крцкаво тесто
Турски ѓевречиња (посно)
Полнети мисиркини гради
Свински кременадли со сос од шампињони
Паприкаш од пржени ќофтиња
Чорба со печурки и чадена сланина
Супа од пилешки дроб
Сутлијаш со банана
Макарони со чадено месо
Пиле полнето со печурки
Крем салата со сирење и шампињони
Крем салата со модри патлиџани
Мусака со чадена сланина и печурки
Школки во вински сос
Пилешки крилца во сос од пиперки
Пилешки копани со сос од бело вино
Ролати од пилешки копани
Домашно кисело млеко

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: