Рецепти
Таан баклава Ана Ѓорова

Домашна балкава со алва, ореви и чоколадо што ќе ви стане омилена

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Готови кори(500 Грама)

Црно чоколадо(200 Грама)

Алва(таан 200 Грама)

Сечкани ореви(200 Грама)

Ванилин шеќер(1 Пакување)

Маргарин(125 Грама)

Масло(100 Милилитри)

Вода(1 Литар)

Шеќер(800 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Во тенџере на оган ставете 800 грама шеќер и 1 литар вода, па кога шербетот ќе зоврие, оставете го уште 10 минути тенџерето и тргнете го од оган и оставете да се излади.
  2. Во длабок сад ставете ги сечканите ореви, издробената алва, ренданото чоколадо и ќесичката ванилин шеќер, па промешајте да се соединат.
  3. Во тенџере на оган растопете го маргаринот и додајте го маслото.
  4. Првата кора попрскајте ја со маргарин и масло, врз неа ставете уште една кора, па нанесете од филот и свиткајте во ролат.
  5. Постапката повторете ја со преостанатите кори и фил.
  6. Потоа наредете ги во намастен плех и печете ги во рерна на 180 степени околу 60 минути или додека баклавата добие убава румена боја.
  7. Пресечете ја на парчиња и прелијте ја со изладениот шербет.
Посни колачи со локум
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пита со карамелизирана тиква
Евтин колач со јаболко (посно)
Колач со круши и бадеми
Цимет ѕвездички
Интегрален колач од јаболки
Торта фантазија
Ролат со кокос
Расолница
Куглов со ореви и чоколадо
Чоколадни кроасани
Рум касато
Торта со цели печени јаболки
Посен колач со јаболко и банана
Кокос коцки
Колач со јаболко
Колач со три слоја
Бели колачиња (посно)
Урма торта со ореви
Посен куглов со суво овошје
Таан баклава
Печени пирошки
Колач со јаболки и ореви
Англиска пита со бадеми
Вештерски прсти
Чоколадна парфе торта со ореви

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: