Рецепти
Тарт со праз Ана Ѓорова

Вкусно вегетаријанско предјадење за со чаша јогурт. Може да го подготвите и за појадок.

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(500 Грама)

Вода(мешана со млеко 250 мл )

Квасец(20 грама свеж )

Шеќер(2 Супени лажици)

Масло(50 Милилитри)

Јајце(1-2 )

Маргарин(100 грама растопен )

Праз(1 страк )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 70 минути

  1. Од состојките се замесува тесто и се остава на топло 15 минути.
  2. Тавата се премачкува со растопен маргарин.
  3. Тестото се дели на топчиња колку што сакате да има кори.
  4. Расукајте го секое топче во кора и редете го во тавата.
  5. Попрскувајте го со маргаринот, па наросувајте го со претходно исечканиот и посолен праз.
  6. Редете до последниот ред, па на крај филувајте со преостанатиот праз.
  7. Последната кора расукајте ја и исечете ја со машинче (онакво како за пица сечење) во ленти, па наредете ги врз питата.
  8. Страните на тестото свиткајте ги и оставете уште 15 минути на топло да отстои.
  9. Потоа печење ја питата во загреана рерна додека убаво да зарумени.
Пуслици со ореви
Дроб во кошулица
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Динстани јунешки ребра
Динстано месо со печурки
Лут зелник
Лазањи со болоњезе сос
Овошна векна
Тарт со вишни
Интегрален колач од јаболки
Кростата од бадеми со мармалад
Потпечена зелка со наут
Тарт со праз
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Пита со кисела зелка
Чоколадни кроасани
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Филе Велингтон
Ленени погачици
Печен ослиќ со брокула
Селско месо со чадено свинско
Свинско со праз
Лимон-колач
Руски колач со афион
Туткана гибаница
Крем чорба од зеленчук
Пикантно свинско
Пита масленица
Куглов погача со сирење

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: