MoeMeni
Рецепти
Тарт со тиквички Ана Ѓорова

Вкусна пита со крем сирење и тиквички што е одлично предјадење или вечера

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(200 Грама)

Путер(100 Грама)

Сирење(100 Грама)

Јајце(2 )

Сол

Млеко(по потреба )

Тиквичка(1 )

Крем сирење(200 Грама)

Павлака(200 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 90 минути

  1. Замесете тврдо тесто од брашното, путерот, малку сол и издробено сирење, додајте едно јајце и млеко.
  2. Тестото обвиткајте го во фолија и ставете го да отстои во фрижидер 30 минути.
  3. Во меѓувреме тиквичките измијте ги и исечете ги на кругови.
  4. Во сад измешајте ги крем сирењето, павлаката и едно јајце. Зачинете со сол и бибер по вкус.
  5. Тестото растегнете го во намастен калап за печење торти со тоа што на краевите да излегува од садот, па потоа исечете го делот каде што излегува надвор од садот.
  6. Низ целото тесто распоредете го филот од крем сирење, а преку тоа распоредете ги исечканите тиквички (може да додадете и моркови).
  7. Прелијте ја целата пита со малку масло, посипете со магдонос и печете ја во рерна на 200 степени, околу 30 минути.
  8. Послужете го тартот топол, исечен на парчиња.
Салата со соја и шампињони
Пита со блитва и со коприва
Посни крокети со спанаќ
Пита со карамелизирана тиква
Чорба без масло
Крокети од тиква и пармезан
Тарт со праз
Вегетаријански плескавици
Посна сарма со праз и шампињони
Топчиња од палента
Топчиња од зеленчук
Чоколадни бомбици со авокадо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Шеќерни јаболки
Сос од грав и лук
Блага тиква со мед и ореви (посно)
Праз во рерна со козјо сирење
Печен карфиол со сладок компир
Похувани буковки
Ќофтиња од карфиол
Салата со карфиол и маслинки
Крем чорба од зеленчук
Топчиња со блитва
Чорба со блитва и кисела павлака
Проја мафини со брокула
Чорба со кисели краставички
Овесни колачиња со цимет и мед
Мафини со рибизли
Чорба со шампињони и кисела павлака

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: