Рецепти
Тарт со вишни Ана Ристеска

Вкусен колач со вишни кој е одличен прилог со каша топло кафе или чај

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(за тестото 250 Грама)

Путер(за тестото 125 Грама)

Шеќер(за тестото 30 Грама)

Сол(за тестото 4 Грама)

Јајце(за тестото 1 )

Млеко(за тестото 15 Милилитри)

Замрзнати вишни( или свежи 500 Грама)

Јајце(за филот 1 )

Шеќер(за филот 60 Грама)

Мелени бадеми(60 Грама)

Кисела павлака(50 Грама)

Млеко(100 Милилитри)

ПОДГОТОВКА

Овој рецеп се подготвува за помалку од 75 минути

  1. Тавче за тарт премачкајте го со путер.
  2. За тестото: Во сад со миксер мешајте ги брашното и путерот. Додајте ги јајцето, млекото, солта и шеќерот и мешајте додека не добиете мазна смеса. Завиткајте го тестото во проѕирна стреч фолија и ставете го во фрижидер 1 час пред да го користите.
  3. Расукајте го тестото со дебелина од 2-3мм и ставете го во садот за тартот.
  4. Дното избоцкајте го со виљушка. Одозгора сипете ги вишните и печете го тартот во загреана рерна на 200 степени.
  5. Матете ги заедно јајцето и шеќерот во еден сад. Додајте ги мелените бадеми, киселата павлака и млекото и убаво измешајте ги.
  6. Сипете ја смесата врз тартот кој сте го печете 15-20 минути и вратете да се допече уште 30-35 минути.
  7. Кога ќе се испече, почекајте да се олади и послужете.
Пуслици со ореви
Дроб во кошулица
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Динстани јунешки ребра
Динстано месо со печурки
Лут зелник
Лазањи со болоњезе сос
Овошна векна
Тарт со вишни
Интегрален колач од јаболки
Кростата од бадеми со мармалад
Потпечена зелка со наут
Тарт со праз
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Пита со кисела зелка
Чоколадни кроасани
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Филе Велингтон
Ленени погачици
Печен ослиќ со брокула
Селско месо со чадено свинско
Свинско со праз
Лимон-колач
Руски колач со афион
Туткана гибаница
Крем чорба од зеленчук
Пикантно свинско
Пита масленица
Куглов погача со сирење

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: