Рецепти
Тава со брокула и прокељ Ана Ѓорова

За уште повкусна варијанта, обарениот зеленчук пред да го ставите да се пече запржете го во масло, па испечете го заедно со месото

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Пилешко месо(500 Грама)

Црвен кромид(2 Главици)

Брокула(1 Китка)

Прокељ(250 Грама)

Морков(4 )

Јајце(1 )

Кисела павлака(250 Милилитри)

Сол

Бибер

Вегета

Вода(250 Милилитри)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Кромидот ситно исечкајте го и ставете го во тава на оган со загреано масло. Пржете го околу 5 минути. Додајте сол.
  2. Стекот исечете го на ситни коцки, па додајте го во тавата со кромиот и продолжете да ги пржите заедно уште најмалку 10-тина минути.
  3. Во меѓувреме брокулата измијте ја и исечете ја на цветчиња, прокељот измијте го и исчистете го од надворешните ливчиња, а морковот излупете го и измијте го, па исечете го на парчиња.
  4. Сите заедно ставете ги во солена вода во тенџере на оган да се варат, но да не бидат преварени.
  5. Откако ќе се свари зеленчукот, подгответе тепсија за печење или земјена тава и во неа претурете го сварениот зеленчук и претходно испржениот стек со кромидот.
  6. Убаво распоредете ги во тавата, зачинете со сол, бибер и вегета, па врз јадењето претурете мешавина од матено јајце со виљушка заедно со киселата павлака.
  7. Печете во рерна на 180 степени колку да се запече или да зарумени.
Банана лепче
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Пилешки дроб и срца
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Вкусна димена салама
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Ѓевречиња од мелено месо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: