Рецепти
Тава со модри патлиџани Ана Ристеска

Лесен вегетаријански ручек на кој можете да му додадете рендано сирење или кашкавал за уште поубав шмек

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 140 минути

  1. Кромидот се лупи, се сечка на коцки и се пржи на врело масло.
  2. Модрите патлиџани, тиквичките и црвените домати се лупат и се сечкаат на тркалца.
  3. Се редат во подмачкана тепсија и тоа ред модри патлиџани, ред кромид, ред тиквички, потоа пиперките сечкани на кругови, па доматите. Се повторува и на крај се завршува со домати.
  4. Се става сол, бибер по желба и се прелева со маслиново масло. Се пече 2 часа во загреана рерна.
Вегетаријански лазањи
Крем супа од тиква и компир
Печени фалафел ќофтиња со сос
Десерт кус-кус
Печурки во крцкаво тесто
Полнети печурки со лук и магдонос
Домати со пармезан во рерна
Потпечена блитва со сирење
Мафини со морков и ореви
Намаз од кромид
Намаз од пире и ореви
Стапчиња со сирење и кашкавал
Пикантни шпагети со модар патлиџан
Пита со црвен кромид
Тесто за колачиња од наут
Супа од моркови со гриз
Овесно смути со праски
Салата од буковки и павлака
Компир салата со сенф
Печен омлет од зеленчук
Ќофтиња од тиквички и урда
Сос со бадеми
Тарт со тиквички
Колач од просо
Ќофтиња од леќа и ленено семе
Ѓувеч од зеленчук (посно)
Боранија со зеленчук
Мус од чоколадо и авокадо (хроно)
Посен колач со овес
Јадење од модри патлиџани

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: