Рецепти
Тава со свинско месо и печурки Ана Ѓорова

Гурманска тава со свинско месо и шампињони. На здравје!

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Свинска кртина(800 Грама)

Чаден колбас(300 Грама)

Свежи шампињони(300 Грама)

Кромид(2-3 Главици)

Ајвар(3 Супени лажици)

Брашно(2 Супени лажици)

Црвен пипер(2 Супени лажици)

Сува везена црвена пиперка(3 )

Вода(100-150 Милилитри)

Вегета(1 Супена лажица)

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Во загреана тава на оган ставете го маслото да се загрее.
  2. Месото и колбасите исечете ги на парчиња и ставете ги во тавата да се пропржат.
  3. Зачинете со сол и бибер, па откако ќе заруменат тргнете ги настрана во чинија.
  4. Исечканиот кромид ставете го во тавата да се пржи, па откако ќе омекне додајте ги шампињоните кои претходно ги исечкавте на покрупни парчиња.
  5. Зачинете со сол и бибер, па откако ќе се испржат шампињоните и кромидот исто така тргнете ги од оган.
  6. Во земјена тава ставете половина од месото и колбасите, па половина од сосот.
  7. Постапката повторете ја уште еднаш и одозгора ставете исечкана или цела сува пиперка.
  8. Печете во рерна на 200 степени околу 20 минути.
Банана лепче
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Пилешки дроб и срца
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Вкусна димена салама
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Ѓевречиња од мелено месо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: