Рецепти
Тава зајачко со зеленчук Ана Ѓорова

Гурмански ручек од зајачко месо со зеленчук во рерна за вкусен ручек

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Зајачко месо(2 Килограми)

Кромид(1 Главица)

Млад кромид(1 )

Морков(2 )

Пашканат(1 )

Целер(1 )

Магдонос

Лук(5-6 Чешниња)

Млад лук

Ловоров лист(2-3 )

Жалфија(1 Гранче)

Бибер

Вегета

Сол

Масло(100 Милилитри)

Бело вино(100 Милилитри)

Млеко(100 Милилитри)

Кечап(100 Грама)

Сенф(100 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 5 часа

  1. Зајачкото месо се сече на парчиња, се реди во тава, се зачинува со сол, бибер и вегета.
  2. Коренастиот зеленчук ситно го сечкаме и заедно со жалфијата и ловоровите листови ги додаваме во тавата.
  3. Ги додаваме и сенфот и виното, па промешуваме убаво.
  4. Ја покриваме тавата со фолија и ја оставаме да отстои 3 часа во фрижидер.
  5. Откако ќе ја извадиме тавата од фрижидер, ја отстрануваме фолијата, го додаваме маслото и ја ставаме во претходно загреана рерна и печеме на 250 степени.
  6. Во голема шолја ставаме 1 лажиче брашно, кечап и млеко и мешаме.
  7. Ја вадиме тавата од рерна и месото го преливаме со смесата од млеко и кечапот.
  8. Враќаме во рерна и допекуваме уште 15 минути.
  9. Готовото месо се служи со пире од компири.
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Сусам топчиња
Тава со брокула и прокељ

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: