Рецепти
Торта од лимон и боровници Ана Ристеска

Слатка торта со лимон и сочни боровници со крем од крем сирење за одлично расположение

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Путер(230 Грама за тестото + 115 Грама за филот )

Шеќер(250 Грама)

Кафеав шеќер(100 Грама)

Јајце(4 )

Екстракт од ванила(1 Супена лажица за тестото + 1 Кафена лажица за филот )

Брашно(345 Грама)

Прашок за печиво(1 Супена лажица)

Сол

Матеница(240 Милилитри)

Рендана кора од лимон(од 3 лимони )

Свеж сок од лимон(од 3 лимони )

Боровница(258 Грама)

Крем сирење(224 Грама)

Несолен путер(115 Грама)

Шеќер(420 Грама)

Хопла(15-30 Милилитри)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 3 часа

  1. Загрејте ја рерната на 177 степени. Две тави за печење со иста големина премачкајте ги со путер и поросете ги со брашно.

За тестата:

  1. Матете го путерот со миксер додека не стане кремаст, околу 1 минута. Додајте го обичниот и кафеавиот шеќер и матете на средна брзина уште 2-3 минути. Додајте ги јајцата и ванилата и матете уште 3 минути.
  2. Во голем сад стевете го брашното, солта и прашокот за печиво. Полека додавајте ја смесата со брашното во смесата со јајцата. Матете на најслаба брзина околу 5 секунди, а потоа додајте ги матеницата, кората и сокот од лимон. Боровниците поросете ги со 1 супена лажица брашно, а потоа додајте ги во смесата. Исмешајте со лажица.
  3. Смесата поделета во двете тави и печете околу 21-26 минути. Извадете ги тестата од рерна и оставете целосно да се оладат.

За филот:

  1. Со миксер матете ги крем сирењето и путерот на средна брзина околу 3 минути. Додајте го шеќерот во прав, хоплата (1 лажица) , екстрактот од ванила и солта. Матете прво на слаба брзина околу 1 минута, а потоа на брзо 3 минути и по желба додајте уште 1 лажица хопла.
  2. Првото тесто ставете го на подлога за торти и премачајте го со дел од филот. Потоа ставете го второто тесто и целата торта премачкајте ја со филот. Декорирајте со боровници и кора од портокал.

 

Весела торта
Тарт со џем од малини
Дроб во кошулица
Пита со блитва и со коприва
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Пита со карамелизирана тиква
Динстано месо со печурки
Лут зелник
Лазањи со болоњезе сос
Тарт со вишни
Кнедли од џигер
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Пита со кисела зелка
Пача
Триаголници со јаболки и ореви
Посна сарма со праз и шампињони
Домашна пита со зелка (посно)
Тробоен куглов
Селско месо со чадено свинско
Свинско со праз
Печени компири со говедско месо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Кокос коцки
Лимон-колач
Штрудлички со јаболко (посно)
Туткана гибаница
Колач со три слоја
Пита масленица

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: