Рецепти
Торта со цели печени јаболки Ана Ѓорова

Интересен рецепт за лесна торта од цели полнети и печени јаболки со карамел. Уживајте!

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јаболко(10-12 )

Суво грозје(100 Грама)

Сечкани ореви(100 Грама)

Шеќер(100 Грама)

Јајце(5 )

Шеќер(5 лажици за тестото )

Брашно(6 Супени лажици)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Јаболките излупете ги и исчистете ги од семките и дршките.
  2. Наредете ги во круг во тавче бр. 26, наполнете ги со сечканите ореви, шеќерот и сувото грозје.
  3. Додајте 200 мл вода и печете ги во рерна 30 минути додека да се испечат.
  4. Во меѓувреме подгответе го тестото: јајцата и шеќерот изматете ги добро со миксер околу 10 минути. За време на матењето постепено додавајте го брашното.
  5. Испечените јаболки извадете ги од рерна и врз нив прелијте го тестото.
  6. Вратете во рерна и допечете додека тестото да зарумени.
  7. Така испечено се вади од рерна и се остава да се излади.
  8. Откако ќе се олади, се превртува во плиток сад за торта.
  9. Се декорира по желба: со карамел, шлаг, јатки.
Крофни
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Тартуфи со суви сливи
Бели топчиња
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Тава со брокула и прокељ
Колачиња зелени елки
Суви колачи со лешници
Торта фантазија
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Чај со брусница и зачини
Филе Велингтон
Потпечен карфиол
Лате со јаболко и цимет
Ѓевречиња од мелено месо
Печен ослиќ со брокула
Торта со цели печени јаболки
Печени компири со говедско месо
Кекси со лешници
Топло чоколадо со црвено вино
Највкусни крофни
Лимон-колач
Бели пралини
Пикантно свинско
Свински гулаш со наут
Кинеска салата
Мини переци
Бротчиња со мелено месо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: