Рецепти
Триаголници со јаболки и ореви Ана Ѓорова

Вкусни мини триаголници со готови кори што потсетуваат на штрудли, а имаат одличен вкус

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Јаболките се лупат и се рендаат. Потоа заедно со шеќерот се ставаат во тава на оган и се динстаат 20 минути на тивок оган. Се додаваат сечканите ореви и ванилата.
  2. Во друг сад се растопува прашокот за печиво во 250 мл млака вода. Потоа секоја кора се премачкува со оваа смеса и се попрскува со масло.
  3. Откако ќе ја премачкате кората со растопеното печиво и ќе ја попрскате со масло, се превиткува на половина.
  4. Во горниот десен агол на кората се става од филот и потоа се витка во форма на триаголник до крајот на кората.
  5. Триаголниците се редат во претходно премачкана тепсија со масло.
  6. Одозгора се премачкуваат со растопениот прашок за печиво и со масло.
  7. Се печат 30 минути на 180 степени.
  8. Отако ќе се извади тепсијата со печените триаголници, се покрива со влажна крпа и се остава додека да се олади.
  9. На крај оладените триаголници поросете ги со шеќер во прав.
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Пилешка тава со сланина
Сусам топчиња
Динстано месо со печурки
Рибја чорба од ослич
Пилешко со лимон
Потпечена зелка со наут
Крем салата со колбаси
Триаголници со јаболки и ореви
Рум касато
Корнфлекс пита
Пилешка мусака со сос од рузмарин
Солен куглов со шунка
Колач со три слоја
Пита масленица
Брза салата од брокула
Свинско со свежи буковки
Јагнешко печено со пиво
Риба полнета со праз (посно)
Обланди со бисквити и чоколадо
Коцки со какао
Солени бомбици со маслинки
Чоколадни урми
Бела салата
Полнет крап во рерна
Коцки од гриз и праз
Пита со месо и ајвар
Погача со кулен

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: