Рецепти
Пуслици со урми и бадеми Ана Ѓорова

Ако не сте голем љубител на класичните, испробајте ги овие пуслици кои ќе ги обожавате

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Белка од јајце(3 )

Шеќер во прав(200 Грама)

Ванилин шеќер(1/2 Пакување)

Лимон(1 )

Брашно(2-3 Супени лажици)

Бадеми(лупени пропржени сечкани 125 Грама)

Бадеми(лупени толчени 125 Грама)

Урми без семки(250 Грама)

Суви смокви(5 )

Путер(70 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 80 минути

  1. Смоквите исечкајте ги на парчиња, а урмите на резанки и ставете ги во посебни садови.
  2. Белките изматете ги со миксер со шеќерот во прав, ванилиниот шеќер и лимоновиот сок и матете додека белките ја добијат потребната цврстина.
  3. Половина од толчените бадеми додајте ги во садот со урмите и измешајте ги.
  4. Во садот со преостанатите толчени бадеми измешајте ги парчињата смокви и измешајте ги.
  5. Во садот за матење додајте ги урмите со бадеми, сечканите бадеми и смоквите со бадеми, па мешајте додека се соединат.
  6. Со 2 кафени лажици формирајте ги целуфките и редете ги врз намастена и набрашнета тава.
  7. Печете ги 60 минути во загреана рерна на 150°C.
Колач од тиква
Десерт кус-кус
Џем од капини
Мармалад од јаболки
Торта со суво овошје и костени
Торта со чоколадо и мармалад
Торта со вишни
Сутлијаш со банана
Абисински колач
Бомбици со слатко од смокви
Чоколадни тартуфи
Лимон ролат
Кокосови бомбици со портокал
Зебра торта (посно)
Бисквит торта со киви и банани
Торта со слатко од зелени смокви
Мостарска алва
Малбо колач
Лешник карамел бомбици
Фаџ со суви смокви
Мини палачинки со крем
Карамелизирани смокви
Браунис со банани
Овошно желе со јогурт
Колачиња со ѓумбир и чоколадо
Панцероти од чоколадо
Торта со фил од чоколадо и лимон
Руска пита со ореви и чоколадо
Шеќер паре
Птичјо гнездо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: