Рецепти
Црно бел колач со бисквити Ана Ѓорова

Брз, непечен и лесен леден колач со чоколадо во кој ќе уживате

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Црно чоколадо(200 Грама)

Бело чоколадо(200 Грама)

Кисела павлака(400 Милилитри)

Слатка павлака(200 Милилитри)

Желатин(10 Грама)

Рум(30 Милилитри)

Инстант кафе во прав(1 Супена лажица)

Вода(5 Супени лажици)

Млеко(300 Милилитри)

Бисквити(150 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Во садот со желатинот додајте 5 лажици вода и измешајте.
  2. Белото чоколадо растопете го на тивко во тенџере на оган, па откако ќе се растопи додајте половина од набабрениот желатин и 100 мл слатка павлака.
  3. Мешајте и откако ќе се растопи желатинот, тргнете го тенџерето од оган, додајте 200 мл кисела павлака и румот, па мешајте додека добиете хомогена смеса.
  4. Црното чоколадо растопете го во друго тенџере на оган, додајте ја преостанатата слатка павлака и преостанатиот желатин.
  5. Измешајте и кога ќе се растопи желатинот тргнете го тенџерето од оган, додајте ја преостанатата кисела павлака и инстант кафето и мешајте додека добиете хомогена смеса.
  6. Бисквитите натопете ги во млекото и редете ги во правоаголен калап обложен со најлонска фолија.
  7. Врз нив прво нанесете од белата, потоа од црната смеса.
  8. Прекријте со преостанатите бисквити потопени во млеко, па нанесете повторно од белата и црната смеса.
  9. Садот ставете го во замрзнувач, изладениот колач извадете го и исечете го на парчиња. Може да го декорирате со мелени ореви и со шеќер во прав.
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Сусам топчиња
Тава со брокула и прокељ
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: