Рецепти
Туна ќофтиња Ана Ристеска

Здрави ќофтиња со туна за лесен ручек

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Туна во конзерва(2 )

Мелени бадеми(1/2 Чаша)

Сечкан магдонос(2 Супени лажици)

Рендана кора од лимон(1 Кафена лажица)

Свеж сок од лимон(1 Супена лажица)

Црвен кромид(рендан 2 Супени лажици)

Млад лук(сечкан 1/4 Чаша)

Сенф(1 1/2 Кафена лажица)

Јајце(1 )

Бибер(1/2 Кафена лажица)

Сол(1/4 Кафена лажица)

Маслиново масло(1 Супена лажица)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 50 минути

  1. Исцедете ги туна конзервите, но сочувајте 1 супена лажица. Ставете ја туната во сад и раздробете ја со вилушка.
  2. Додајте ги мелените бадеми, исечканиот магдонос, сокот и кората од лимонот, црвениот кромид, младиот лук, сенфот, јајцето, сол и бибер. Убаво промешајте.
  3. Од добиената смеса формирајте 6 ќофтиња и ставете ги во фрижидер 20 минути.
  4. Потоа ставете ги да се пржат на загреано маслиново масло. Пржете ги по 4 минути од страна.
Кремаста паста со печурки без масло
Туна ќофтиња
Дроб во кошулица
Пилешки дроб и срца
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Француско „селско“ месо
Вкусна димена салама
Кнедли од џигер
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Посна сарма со праз и шампињони
Пилешко во павлака
Филе Велингтон
Тестенини со сос од туна
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Ѓевречиња од мелено месо
Зелка на грчки начин

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: