Рецепти
Урма торта со ореви Ана Ѓорова

Вкусна чоколадна торта со урми и ореви во која ќе уживате

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(10 )

Шеќер(26 Супени лажици)

Брашно(5 Супени лажици)

Ореви(250 Грама)

Урми(250 Грама)

Какао(1 Супена лажица)

Млеко(300 Милилитри)

Путер(200 Грама)

Црно чоколадо(50 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Со миксер изматете ги белките со 10 лажици шеќер, па додајте 3 лажици брашно, издробените ореви, исечканите урми и какаото.
  2. Сите состојки добро соединете ги, смесата претурете ја во плех и печете 15-тина минути во рерна на 200 степени.
  3. Жолчките изматете ги со миксер, па додајте дел од млекото и 2 лажици брашно.
  4. Преостанатото млеко варете го со 16 лажици шеќер, па со постојано мешање додавајте ги жолчките и варете густа смеса.
  5. Додајте ги чоколадото и путерот и соединете ги состојките.
  6. Печената кора исечете ја по должина на три ленти. Потоа редете ја тортата: кора, па фил, кора, а на крајот завршете со филот.
  7. Декорирајте ја тортата со мелени ореви или со шлаг по желба.
Посни колачи со локум
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пита со карамелизирана тиква
Евтин колач со јаболко (посно)
Колач со круши и бадеми
Цимет ѕвездички
Интегрален колач од јаболки
Торта фантазија
Ролат со кокос
Расолница
Куглов со ореви и чоколадо
Чоколадни кроасани
Рум касато
Торта со цели печени јаболки
Посен колач со јаболко и банана
Кокос коцки
Колач со јаболко
Колач со три слоја
Бели колачиња (посно)
Урма торта со ореви
Посен куглов со суво овошје
Таан баклава
Печени пирошки
Колач со јаболки и ореви
Англиска пита со бадеми
Вештерски прсти
Чоколадна парфе торта со ореви

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: