Рецепти
Вафли со боровинки Ана Ѓорова

Овошни вафли за вкусен појадок – послужете ги со чаша млеко и уживајте!

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(310 Грама)

Шеќер(3 Супени лажици)

Ванилин шеќер(2 Пакувања)

Прашок за печиво(1 Кафена лажица)

Сода бикарбона(малку )

Сол(1/2 Кафена лажица)

Масло(125 Милилитри)

Млеко(300 Милилитри)

Замрзнати боровници(120 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 35 минути

  1. Во сад соединете ги брашното, шеќерот, ванилиниот шеќер, прашокот за печиво, содата и солта.
  2. Потоа додајте ги маслото и млекото и измиксајте со миксер за смесата да се соедини, потоа со лажица измешајте ги боровинките (претходно малку одмрзнати на собна температура).
  3. Со помала црпалка нанесувајте од смесата и печете во апарат за вафли (претходно премачкајте го со масло и уште 2-3 пати за време на печењето на вафлите) додека добијат златножолта боја.
  4. Пред послужување, готовите вафли може да ги поросите со шеќер во прав или со јаворов сируп или мед.
Овесни палачинки со банана
Салата со соја и шампињони
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Пица од карфиол
Смути со калинки
Печен карфиол со сладок компир
Салата со карфиол и маслинки
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје
Бурито со мешано месо
Брза салата од брокула
Смути од ѓумбир и круши
Есенско смути
Свинско месо со бел сос
Вафли со боровинки
Мини палачинки со спанаќ
Ориз со печурки
Риба со жалфија
Овесно смути со кафе
Намаз од рукола
Смути со киви и шумско овошје
Шејк со јаболко
Пилешко на индиски начин
Тортелини со спанаќ и брокула
Пире од карфиол
Алжирски солени палачинки
Тахини (сос од сусам)
Намаз од сладок компир и куркума
Детокс смути со ѓумбир и зелено јаболко

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: