Рецепти
Ванила бомбици Ана Ристеска

Брзи, здрави и лесни енергетски бомбици кои имаат вкус на торта од ванила

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Бадеми(1 Чаша)

Индиски ореви(1 Чаша)

Кокосово брашно(1/3 Чаша)

Урми без семки(1 Чаша)

Екстракт од ванила(2 Кафени лажици)

Сол(1 Прстофат)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 15 минути

  1. Ставете ги бадемите во блендер и изблендирајте ги.
  2. Потоа ставете ги индиските ореви и кокосовото брашно и изблендирајте ги.
  3. Во еден сад ставете ги мелените бадеми и индиски ореви со кокосово брашно. Додајте ја ванилата и солта и промешајте.
  4. Сега во блендерот ставете ги урмите и блендирајте ги додека не се добие мазна смеса. Потоа префлете ги во садот со другите состојки.
  5. Замесете тесто со сите состојки и формирајте бомбици со големина на орев.
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: