Рецепти
Вегетаријански лазањи Ана Ѓорова

За љубителите на лазањи: овој пат испробајте ги со зеленчук наместо со месо

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Лазањи-готови(1 Пакување)

Тиквичка(1 )

Модар патлиџан(1 )

Домат(3 )

Доматен сос(1 Пакување)

Сирење(150 Грама)

Кашкавал(200 Грама)

Рендан пармезан(3-4 Кафени лажици)

Зелени маслинки(без семка 15 )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 80 минути

 1. Тиквичката и модриот патлиџан исечете ги на тенки кругови и кратко испечете ги во рерна.
 2. Тавата за печење премачкајте ја со масло и наредете ги круговите зеленчук.
 3. Одозгора премачкајте ги со маслиново масло, посолете и ставете во рерна на 180°C да се печат 10-тина минути колку да омекнат.
 4. Во друг сад исечкајте 2 домати на коцки и додајте ги во доматниот сос, мешајте и посолете.
 5. Секоја кора од лазањите премачкајте ја со маслиново масло и со песто сос.
 6. Потоа наредете половина од круговите од тиквичка и модар патлиџан, врз нив додајте 1/3 од мешавината доматен сос и сечкани домати.
 7. Наредете половина од сечканите маслинки, коцките сирење и половина од ренданиот кашкавал.
 8. Наредете 3 нови парчиња лазањи и повторете ја постапката и врз вториот ред.
 9. Лазањите премачкајте ги со маслиново масло и со песто сос, па ставете 3 парчиња лазањи.
 10. На последниот слој издрендајте кашкавал, пармезан, посипете со маслѝиново масло, доматен сос и наредете кругови тиквички и домати.
 11. Печете 15 минути во рерна на 200°C, потоа тавата покријте ја со алуминиумска фолија и продолжете да печете уште околу 30-40 минути.
Солен колач праз и сирење
Домашен крем од кикирики
Паштета од хељда
Пита со маслинки и печурки
Ориз со печурки
Колач со млеко од соја
Намаз од рукола
Прелив од боровинки
Чорба од домати и печени пиперки (посно)
Пире од карфиол
Намаз од печурки и лук
Пикантна крем супа со ѓумбир
Намаз од печени пиперки и ореви
Крофнички од тиква
Пудинг од тиква
Салата од леќа и пченица
Лепчиња со тиква (посно)
Вегетаријански лазањи
Крем супа од тиква и компир
Печени фалафел ќофтиња со сос
Десерт кус-кус
Печурки во крцкаво тесто
Полнети печурки со лук и магдонос
Домати со пармезан во рерна
Потпечена блитва со сирење
Мафини со морков и ореви
Намаз од кромид
Намаз од пире и ореви
Стапчиња со сирење и кашкавал
Пикантни шпагети со модар патлиџан

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: