Рецепти
Вегетаријански плескавици Ана Ристеска

Брзи вегетаријански плескавици кои ви предлагаме да ги послужите со сезонска салата

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Карфиол(неколку цвета )

Морков(2 поголеми )

Компир(2 )

Јајце(1 )

Брашно(малку )

Сол(1/2 Кафена лажица)

Сув магдонос(1 Кафена лажица)

Целер(мелен 1 Кафена лажица)

Вегета(1/2 Кафена лажица)

Масло(малку )

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 40 минути

  1. Морковот, карфиолот и компирот се обаруваат во вода со малку сол и масло.
  2. Зеленчукот се процедува и се сече на коцки.
  3. Зеленчукот се соединува, се додаваат јајцето, магдоносот, целерот и зачините, по потреба и малку брашно, па се меси со раце додека се добие компактна смеса.
  4. Се формираат плескавици со големина по желба и се пржат во врело масло додека заруменат од двете страни.
Салата со соја и шампињони
Пита со блитва и со коприва
Посни крокети со спанаќ
Пита со карамелизирана тиква
Чорба без масло
Крокети од тиква и пармезан
Тарт со праз
Вегетаријански плескавици
Посна сарма со праз и шампињони
Топчиња од палента
Топчиња од зеленчук
Чоколадни бомбици со авокадо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Шеќерни јаболки
Сос од грав и лук
Блага тиква со мед и ореви (посно)
Праз во рерна со козјо сирење
Печен карфиол со сладок компир
Похувани буковки
Ќофтиња од карфиол
Салата со карфиол и маслинки
Крем чорба од зеленчук
Топчиња со блитва
Чорба со блитва и кисела павлака
Проја мафини со брокула
Чорба со кисели краставички
Овесни колачиња со цимет и мед
Мафини со рибизли
Чорба со шампињони и кисела павлака

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: