Рецепти
Здрав сникерс Ана Ѓорова

Здрава чоколадна ужинка со путер од кикирики што е одлична за на училиште, факултет или за на работа

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Бадеми(150 Грама)

Урми(150 Грама)

Путер од кикирики-органски(4 Супени лажици)

Јаворов сируп(или мед 2 лажици )

Морска сол(1 Кафена лажица)

Екстракт од ванила(1 Кафена лажица)

Црно чоколадо(125 Грама)

Ф‘стаци

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 45 минути

  1. Изблендирајте ги урмите (без семки) со бадемите во блендер додека добиете хомогена смеса.
  2. Смесата со помош на прстите натапкајте ја во сад врз хартија за печење.
  3. Во друг сад измешајте го путерот од кикирики со јаворовиот сируп, ванилата и солта. Смесата додајте ја врз смесата со урми и бадеми и убаво израмнете.
  4. Ставете во фрижидер најмалку 30 минути да се стврдне.
  5. Извадете од фрижидер и пресечете го колачот на коцки.
  6. Во тенџере на оган на тивко растопете го чоколадото.
  7. Со лажица прелијте ги коцките со чоколадната смеса, наросете ги со сечкани ф’стаци (или други јатки по желба), па ставете ги во фрижидер да се стврднат пред послужување.
Посни колачи со локум
Баклава со јаболки
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пита со карамелизирана тиква
Евтин колач со јаболко (посно)
Колач со круши и бадеми
Цимет ѕвездички
Интегрален колач од јаболки
Торта фантазија
Ролат со кокос
Расолница
Куглов со ореви и чоколадо
Чоколадни кроасани
Рум касато
Торта со цели печени јаболки
Посен колач со јаболко и банана
Кокос коцки
Колач со јаболко
Колач со три слоја
Бели колачиња (посно)
Урма торта со ореви
Посен куглов со суво овошје
Таан баклава
Печени пирошки
Колач со јаболки и ореви
Англиска пита со бадеми
Вештерски прсти
Чоколадна парфе торта со ореви

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: