Состојки
Кисели краставички Кисела краставичка или корнишон е често употребувана намирница во македонската кујна и служи како состојка во многу вкусни солени јадења, салати и слично. Според своите нутритивни вредности,  киселите краставички содржат голема количина на вода, протеини, влакна и многу малку масти. Содржат витамин C, B6, B12, рибофлавини, ниацин и тиамин. Тие се добар пробиотик и антиоксиданс: jа балансираат цревната микрофлора и ја подобруваат работата на цревата. Токму поради своите нутритивни вредности краставичките се одлична намирница за одржување на здравјето.
Со оваа состојка може да ги приготвите следниве рецепти
ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ
 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: