Состојки
Кокосово масло Кокосовото масло е поздрава алтернатива од сите други масла за готвење. Нутриционистите велат дека кокосовото масло е лесно сварливо, брзо се апсорбира и лесно се трансформира во енергија. Може да се користи како здрава замена на кремот или млекото за кафе, а е една од ретките храни која може да се класифицира како „суперхрана“: неговата уникатна комбинација на масни киселини може да има длабоки позитивни ефекти врз здравјето. Тоа вклучува губење на масти, забрзување на метаболизмот и слично. Имено, се препорачува консумирање на кокосово масло пред јадење за подобро варење на храната. Кокосовото масло поседува разни други неверојатни бенефиции од кои: подобрување на функцијата на мозокот - маслото од кокос може да биде терапевтски за мозочните нарушувања, епилепсијата и Алцхајмеровата болест; кокосовото масло помага да се постигне нормална функција на тромбоцитите и ги намалува топлите бранови преку способноста на регулирање на хормоните. Кокосовото масло се смета и за антиоксидант поради неговата стабилност и отпорност на оксидација и на формации на слободните радикали. Помага во заштита на кожата од ефектите на стареење и може да помогне во подобрување на изгледот на кожата.  
Со оваа состојка може да ги приготвите следниве рецепти
ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ
 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: