Состојки
Ореви Карактеристично за оревите е што тие се јаткасто овошје кое е калорично и богато со масти, но тие масти се здрави незаситени масни киселини. Состојките во оревите, како што се калиум, магнезиум, фосфор, железо, калциум, цинк, витамините Б6, Б9, Е и А е она што ги сместува помеѓу најздравите намирници во светот. Придобивки од оревите се тоа што се полни со антиоксиданси, ја подобруваат меморијата, го намалуваат холестеролот, помагаат превентивно против рак на дојка, ги штитат крвните садови, помагаат полесно да заспиете и подобро да спиете, ја подобруваат потенцијата кај мажите и ги зголемуваат можностите за татковство.
Со оваа состојка може да ги приготвите следниве рецепти
ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ
 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: