Состојки
Црвена пиперка Црвената пиперка содржи речиси 300 проценти витамин Ц од нашата дневна потреба. Покрај тоа што е моќен антиоксиданс, витаминот Ц е потребен за правилна апсорпција на железото. Црвените пиперки, исто така, се извор на витамин Б6 и магнезиум. Оваа комбинација на витамин и минерал помага против анксиозност, особено во пред менструален синдром. Витаминот Б6 е и диуретик, па со консумирање на црвена пиперка може да ја намалите надуеноста и да спречите хипертензија. Богата е со витамин А кој помага да се одржи видот, особено при ноќно гледање.
Со оваа состојка може да ги приготвите следниве рецепти
ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ
 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: