Состојки
Туна во конзерва Туната е една од најздравите риби кои треба да ги додадете во вашата секојдневна исхрана. Оваа намирница претставува совршен извор на висококвалитетни протеини кои воедно содржат малку масти. Богата е со хранливи состојки, бидејќи содржи минерали како калиум, селен и магнезиум. Освен тоа содржи и големи количини на витамин B комплекс и омега 3-масни киселини, кои се од клучно значење на здравата храна. Туната ги намалува симптомите на депресија, го зајакнува имунолошкиот систем, го штити срцето, го подобрува здравјето на мозокот и ја ублажува болката во зглобовите. Морскате храна, особено туната, е единствениот природен извор на DHA и EPA, посебен вид на омега-3 масни киселини кои го подобруваатздравјето на срцето и мозокот. Витаминот Е и селенот во туна спречуваат некои форми на рак , како што се рак на панкреасот и рак на дигестивниот тракт, како што се на устата, желудникот, хранопроводникот, гркланот и дебелото црево. Омега-3 масни киселини присутни во туната спречуваат рак на дојка и, исто така, се намалува ризикот од развој на леукемија.
Со оваа состојка може да ги приготвите следниве рецепти
ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ
 
User registration is not enabled

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: