Состојки
Урда Урдата е млечен производ кој е богат со многу хранливи материи, квалитетни протеини и многу калциум.  Но пред се треба да сте сигурни дека консумирате свежа и направена во хигиенски услови. Освен како храна, урдата се користи и во козметичките процедури. Како дел од маските за лице помага за избелување и омекнување на кожата.  Урдата е исто така одлично средство за разубавување на косата и против изгореници од сонце. Освен тоа урдата го подобрува варењето на храната, помага за зајакнување на имуниот систем, го зголемува капацитетот на апсорбција на хранливите материи и минерали во цревата, помага за здрави коски и заби, поради големата концентрација на калциум. Ако имате висок холестерол, тогаш урдата може да ви помогне.
Со оваа состојка може да ги приготвите следниве рецепти
ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ
 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: