Занимливости
Болка во желудникот? Барајте помош во природните лекови

Болката во желудникот обично е многу цврста и непријатна. Причини за нејзино појавување може да има многу: од гастритис и чир до онколошки заболувања. Значи, ако проблемот се јавува често, контактирајте го вашиот лекар и на никој начин не пробувајте сами да се излечите. Меѓутоа, акутната болка може да се отстрани самостојно, со помош на докажани народни лекови.

 

Природни лекови:

 

1. За желудочни болки поради гастритис: Земете половина чаша сок од зелка или сок од компир наутро, на празен стомак. Ако болката не престане – пијте го сокот три пати на ден, 20 минути пред јадење. Ќе почувствувате олеснување уште на првиот ден по пиењето на овој сок.

 

2. Варете 1 кг компир со лушпа во 5 литри вода додека компирот не се распадне. Пијте по пола чаша од оваа мешавина пред секој оброк неколку дена.

 

3. Ако почувствувате нелагодност и тешкотии во стомакот, горење и надуеност – земете 3-5 листови глуварче (сеедно дали е младо или старо, само листовите да се зелени), убаво изџвакајте ги и голтнете ги. Ќе биде многу горчливо, но мора да издржите.

 

4. Ако имате проблеми со варењето, се препорачува да пиете 4-5 капки сок од ловоров лист: листот потопете го во малку вода.

 

5. Во случај на дијареа, може да ви помогне следниот рецепт: истиснете неколку листови од алое, исцедете 10 мл сок и испијте го.

 

6. Растворете 10 г мед во 250 мл вода. Пијте наутро на празен стомак, по можност 30 минути пред појадокот. Третманот трае 7 дена.

 

7. Во термос истурете 10 г црвен кантарион, камилица и жалфија. Истурете половина литар зовриена вода во термосот и оставете да отстои неколку часа. Пијте по 5 мл на секои 2 часа. Овој чај помага при намалување на болката, подобрување на работата на цревата, желудникот и панкреасот.

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: